شنبه 26 خرداد 1403
spot_img
الرئيسيةهوش مصنوعی محققان چینی می تواند ذهن‌خوانی کند 

هوش مصنوعی محققان چینی می تواند ذهن‌خوانی کند 

محققان چینی از توسعه هوش مصنوعی پیشرفته‌ای خبر داده‌اند که از قابلیت خواندن ذهن افراد برخوردار است.

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات دماوند – به نقل از ITiran – طبق گفته محققان مرکز جامع ملی چین در Hefei، این هوش مصنوعی به گونه‌ای طراحی شده که قادر است میزان وفاداری شهروندان این کشور به حزب کمونیست چین را بسنجد. روش کار این فناوری نیز بدین شکل است که حالات چهره و امواج مغزی افراد را اندازه‌گیری می‌کند و از این طریق، میزان پذیرش اعضای حزب به آموزش‌های فکری و سیاسی را برآورد می‌کند. 

به اعتقاد محققان چینی، نتایج حاصل از برسی‌های این ابزار هوش مصنوعی به تقویت بیشتر اعتماد به نفس و همچنین افزایش میزان تبعیت و پیروی از حزب کومونیست کمک خواهد کرد. البته طولی نکشید که انتشار این خبر با واکنش‌های منفی از سوی چینی‌ها همراه و گزارش مذکور نیز از منبع اصلی حذف شد. 

دکتر لانس بی.الیوت متخصص هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی معتقد است که بدون دسترسی و دانستن جزییات این طرح، اثبات صحت ادعاهاهی مطرح‌شده غیرممکن است. وی در این خصوص عنوان کرد: این اولین باری نیست که از قابلیت اسکن امواج مغزی برای بررسی‌های انسانی در تحقیقات استفاده می‌شود. زمانی که از هوش مصنوعی توسط دولت‌ها استفاده می‌شود، قطعا خط قرمزها نادیده گرفته خواهد شد. 

در اواخر سال گذشته، وزارت بازرگانی ایالات متحده چند موسسه چینی را به دلیل کمک به توسعه بیوتکنولوژی از جمله سلاح‌های کنترل مغز تحریم کرد. دولت چین به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و سیستم‌های تشخیص چهره برای ردیابی و کنترل اقلیت‌های مسلمان اویغور، از سوی جوامع جهانی بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.  

بر اساس گزارش کمیته روابط خارجی سنا، بین یک تا سه میلیون اویغور توسط حزب کمونیست چین در اردوگاه‌ها بازداشت و زندانی شده‌اند. جینا ام.ریموند وزیر بازرگانی ایالات متحده در بیانیه‌ای مطبوعاتی با اعلام این تحریم‌ها گفت: دنبال کردن علمی ‌نوآوری‌های بیوتکنولوژی و پزشکی می‌تواند نجات‌بخش جان انسان‌ها باشد. اما متاسفانه، جمهوری خلق چین از این فناوری‌ها را برای کنترل مردم خود و سرکوب گروه‌های اقلیت قومی‌و مذهبی استفاده می‌کند.

مقالات ذات صلة

ترك الرد

من فضلك ادخل تعليقك
من فضلك ادخل اسمك هنا

الأكثر شهرة