spot_img
خانهارتباطات و فناوریGSMA: تهران برای توسعه 5G به 1.2 گیگاهرتز ظرفیت فرکانسی نیاز دارد

GSMA: تهران برای توسعه 5G به 1.2 گیگاهرتز ظرفیت فرکانسی نیاز دارد

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات دماوند – به نقل از ایستا -انجمن جهانی تلفن همراه (GSMA) براساس مطالعات انجام داده می‌گوید تهران برای توسعه و ارایه شبکه 5G به 1.2 گیگاهرتز ظرفیت فرکانسی نیاز دارد و در صورت کمبود فرکانس در باندهای 800 مگاهرتز تا یک گیگاهرتز، هزینه نهایی شبکه‌ها طی یک دوره 10 ساله، سه تا پنج برابر شده و هزینه عملیاتی بین 782 میلیون دلار و 5.8 میلیارد دلار به ازای هر شهر افزایش خواهد یافت.

نتایج مطالعات صورت گرفته از سوی شرکت مشاور GSMA حاکی از آن است که شهرهای پرجمعیت در نیمه دوم این دهه به طور متوسط دو گیگاهرتز باند فرکانسی میانی نیاز دارند تا بتوانند سرویس‌های باندپهن موبایل با سرعت بالا و پایدار ارایه کنند و عدم واگذاری و عدم دسترسی اپراتورها به باند فرکانسی میانی به اندازه کافی برای توسعه 5G موجب تحمیل هزینه‌های زیادی به آنها و در نهایت مشترکان خواهد شد.

میزان واقعی باند فرکانسی میانی موردنیاز براساس هر شهر متفاوت است و شامل باند 1500 مگاهرتز تا شش گیگاهرتز می‌شود. تراکم جمعیتی، توزیع آنتن‌ها، دسترسی به سلول‌های کوچک و وای‌فای آفلود و سطح فعال‌سازی 5G در کنار سایر موارد روی تاثیر میزان باند فرکانسی تخصیص داده شده تاثیر دارد.

در این لیست هنگ‌کنگ در صدر لیست 36 شهر مطالعه شده قرار دارد و تخمین زده می‌شود به ظرفیت فرکانسی میانی بالاتر از 3.7 گیگاهرتز نیاز دارد درحالیکه تهران در انتهای این لیست، حداکثر ظرفیت فرکانسی 1.2 گیگاهرتز نیاز دارد.

GSMA اعلام کرده است: بر همین اساس، ظرفیت باند فرکانسی اضافی که هر شهر نیاز دارد، متغیر است و مهمترین نکته مطالعات صورت گرفته این است که همه شهرها بیش از آنچه که معین شده، به باند فرکانسی نیاز دارند.

این انجمن جهانی هشدار داده است بدون باند فرکانسی اضافی، در برخی موارد بهره‌برداری از همه پتانسیل‌های 5G امکان‌پذیر نیست و در سایر موارد، تعداد آنتن‌ها و BTSهای موردنیاز منجر به تولید گازهای گلخانه‌ای بیستر و افزایش قیمت خدمات برای مشترکان خواهد شد.

براساس این گزارش، بر فرض اینکه اپراتورها بتوانند برای بهره‌برداری بهتر از باندهای فرکانسی که در اختیار دارند، شبکه خود را متراکم کنند، در صورت کمبود فرکانس در باندهای 800 مگاهرتز تا یک گیگاهرتز، هزینه نهایی شبکه‌ها طی یک دوره 10 ساله، سه تا پنج برابر خواهد شد. بنابراین، هزینه عملیاتی بین 782 میلیون دلار و 5.8 میلیارد دلار به ازای هر شهر افزایش خواهد یافت.

GSMA از سیاست‌گذاران خواسته است تا در زمان تصمیم‌گیری درباره واگذاری باندهای فرکانسی به افزایش مصرف و کاربردهای پیشرفته در شبکه 5G توجه کنند و فاکتورهای دنیای واقعی مانند تراکم جمعیت، دسترسی به فیبر و موارد مشابه را لحاظ کنند.

همچنین از رگولاتورها خواسته است تا هماهنگی واگذاری باندهای فرکانسی میانی 5G را در طیف 3.5، 4.8 و 6 گیگاهرتز رعایت کرده و به روزرسانی فناوری در باندهای موجود را تسهیل کنند.

مقالات ذات صلة

آخرین اخبار