9 C
Tehran
جمعه 17 آذر 1402

رویه جدید تامین ارز واردات موبایل بالای ۶۰۰ دلار

وزارت صمت به واردکنندگان گوشی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار اجازه داد از ارز حاصل از صادرات دیگران هم برای واردات موبایل استفاده کنند.

انجمن واردکنندگان موبایل دلیل ممنوعیت واردات آیفون 14 به بعد را اعلام کرد

به نظر می‌رسد تا اطلاع ثانوی خبری از رجیستری گوشی‌های آیفون 14 به بعد نیست. دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در تازه‌ترین اظهارات خود اعلام کرد علت ممنوعیت واردات آیفون 14 و 15، ارزبری زیاد آنها عنوان شده است.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ با قدرتی برابر XBOX Series X

ایکس باکس سری ایکس از یک پردازنده مرکزی سفارشی Zen ۲ با هشت هسته و ۱۶ ترد با فرکانس هسته ۳.۸ GHz استفاده می‌کند که می‌تواند بازی‌های نسل جدید را با حداکثر نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه اجرا کند.

دعوت نورالینک از داوطلبان برای آغاز آزمایشات انسانی

اخباردعوت نورالینک از داوطلبان برای آغاز آزمایشات انسانی

به گزارش آژانس خبر ی فناوری اطلاعات دماوند – به نقل از ITiran – شرکت نورالینک، پروژه‌ای آزمایشی را در دست اقدام دارد که رابط مغز-کامپیوتر N1 ( BCI) نام دارد. این شرکت روز سه شنبه همین هفته اعلام کرد که برای اولین آزمایش تحقیق انسانی خود که مربوط به این پروژه است، از افراد واجد شرایط دعوت می‌کند تا برای این آزمایش ثبت نام کنند. این آزمایش که به اختصار  PRIME نام دارد، تحت عنوان «کاشت(ایمپلنت) رباتیک رابط مغز-کامپیوتر» ترجمه می‌شود. این اعلانیه تقریبا یک سال بعد از برنامه «show and tell» این شرکت اعلام شده که 4 ماه از بازه زمانی اعلام شده توسط ایلان ماسک دیرتر انجام می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت، هدف تحقیق «PRIME »، ارزیابی میزان امنیت ایمپلنت‌ها(N1) و ربات مخصوص جراحی(R1) داخل این پروژه است و علاوه بر این، میزان کارایی رابط BCI  را بررسی می‌کند تا معلوم شود تا چه میزان می‌تواند به افراد دارای معلولیت کمک کند تا بتوانند با افکار خود، دستگاه‌ها و اشیای بیرونی را کنترل کنند. یکی از اهداف این تحقیق در واقع کمک به افرادی است که دچار بیماری ALS هستند اما خود ماسک بارها اشاره کرده که این پروژه می‌تواند در زمینه‌های مختلفی کاربرد داشته باشد مانند استفاده در اپلیکیشن‌های فرا انسانی مانند یادگیری کونگ فو از روی کارت SD ، آپلود هوشیاری یا آگاهی انسانی به روی وب و کنترل اجسام و اشیای مختلف خانگی با ذهن.

در واقع، آخرین مورد که در بالا ذکر شد، هدف اصلی شرکت و تکنولوژی اعلام شده است. تکنولوژی رابط BCI ، به عنوان یک پل بین ذهن انسان و ماشین‌ها عمل می‌کند که می‌تواند سیگنال‌های الکتریک آنالوگ  را از مغز انسان دریافت کرده و آنها را به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل کند که در ماشین‌ها استفاده می‌شود. سیستم N1  شرکت نورالینک یک قطعه به باریکی تار موی انسان است که باید از طریق ربات-دستگاه جراح R1، داخل قشا مغز فرد کاشت شود. بعد از کاشت، این قطعه به صورت وایرلس، تکانه‌های الکتریکی تولید شده توسط آن قسمت از مغز را دریافت و آن را به یک اپلیکیشن مخصوص ارسال می‌کند. این اپلیکیشن، سیگنال‌های دریافتی را به دستورات حرکتی قابل درک توسط کامپیوتر تبدیل می‌کند. سخنگوی پروژه اعلام کرده که هدف ابتدایی پروژه BCI  ، این است که افراد بتوانند تنها با ذهن خود، کامپیوتر یا کیبورد را کنترل کنند.

شرکت نورالینک از سال 2017 به روی سیستم N1  کار می‌کرده و یکی از اولین شرکت‌هایی در این صنعت است که به صورت عمومی اعلام کرده در حال توسعه یک رابط BCI تبلیغاتی است. البته سال گذشته با اتهامات زیادی روبرو شد مبنی بر آزار و مرگ هزاران حیوان که به عنوان سوژه‌های آزمایشگاهی در این پروژه قربانی شدند.

ماه اردیبهشت سال جاری، سازمان FDA  به تحقیق PRIME  مجوزی تحت عنوان IDE یا معافیت دستگاه تحقیقاتی ارائه کرد. IDE به دستگاه یا دیوایس تحقیقاتی این اجازه را می‌دهد تا در یک تحقیق بالینی مورد استفاده قرار گرفته و داده‌های مرتبط را جمع آوری کند.

مطالب مرتبط

Check out other tags:

Most Popular Articles