spot_img
خانهارز دیجیتالآلت کوینبرخورد نیروی انتظامی و بسیج با استخراج‌کنندگان غیرقانونی رمزارز

برخورد نیروی انتظامی و بسیج با استخراج‌کنندگان غیرقانونی رمزارز

رئیس کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد در جلسه‌ای با حضور دادستان کل کشور و فرمانده کل سپاه مقرر شد بسیج به عنوان ضابط در کنار نیروی انتظامی با استخراج‌کنندگان غیرقانونی رمزارز برخورد کند.

به گفته فریدون حسنوند، این تصمیم برای برخورد جدی‌تر با استخراج‌کنندگان غیرقانونی رمزارز صورت گرفته است.

او اظهار داشت: در پیشنهاداتی که از سوی مجلس به رضا اردکانیان، وزیر نیرو، برای رفع مشکلات خاموشی‌ها ارائه شده، مقرر شده است تا مجوز تمامی استخراج کنندگان رمزارز تا اطلاع ثانوی لغو شود تا نظارت دقیقی بر فعالیت آنها صورت گیرد.

صبح امروز ۱۶ تیرماه اعضای کمیسیون انرژی در جلسه‌ای با رضا اردکانیان، وزیر نیرو به بررسی دلایل خاموشی‌های گسترده پرداختند. طبق آنچه رئیس کمیسیون پس از این جلسه اعلام کرد یکی از تصمیم‌های اتخاذ شده برخورد با فعالان حوزه استخراج رمزارز است.

او گفت: اعتقاد داریم که شرایط کشور باعث نگرانی مردم شده است و باید از جانب مسئولان تدابیر و اقدامات لازم برای برطرف شدن این شرایط صورت گیرد. در این زمینه کمیسیون انرژی پیشنهادهایی درمورد رفع چالش تامین برق و خاموشی‌ها مطرح کرده است.

او پیشنهادات کمیسیون انرژی را به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد و گفت: در دوره کوتاه مدت موضوع گذر از این دوره بحرانی ۲ ماهه است و البته در برنامه بلندمدت نیز برای آینده کشور صنعت برق کشور نیز باید برنامه های میان مدت و بلند مدت در نظر گرفت.

او ادامه داد: دولت استخراج رمزارزها را تا پایان شهریور تعطیل کرده است، از سویی شایعه‌ای است که می‌گوید وزارت نیرو یک میلیارد دلار روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده است به همین خاطر جلوی فعالیت آنها را نمی‌گیرد.

به گفته حسندوست، در حوزه رمزارزها پیشنهاد کمیسیون این است که تمام مجوزها تا اطلاع ثانوی حتی پس از شهریور هم لغو شود.

او همچنین بیان کرد: تمام مشترکان پرمصرفی که مصرف برقشان بیش از ۳۰ درصد غیرمتعارف افزایش داشته است، از نظر ما استخراج کنندگان غیرمجاز و غیرقانونی رمزارز هستند.

حسنوند در ادامه افزود: «استخراج کنندگان بدون مجوز رمزارز کلا تعطیل می‌شوند. فعالانی که تا کنون نیز از وزارت صمت مجوز دریافت کردند متاسفانه فاقد مکان هستند و مجوز صرفا به فرد داده شده است. قرار شد تمام مکان‌های استخراج رمزارز با استعلام مشخص شود و در جداولی مکان آنها در استان‌ها در اختیار استانداری‌ها و شوراهای تامین برای برخورد لازم قرار گیرد.

به گفته او پیشنهادهای کمیسیون انرژی که در این جلسه مطرح شد در روزهای آینده به وزارت نیرو و در جلساتی که با رییس مجلس برگزار خواهد شد به سران قوا ارجاع خواهد شد.

در این جلسه همچنین مقرر شد تا کمیته‌ای از مجلس متشکل از نمایندگان دیگر هم تشکیل شود و پیشنهادهای کمیسیون انرژی را پیگیری کنند و به عنوان حامی در کنار وزارت نیرو قرار داشته باشد.

علی نیکزاد، نایب رییس مجلس هم در این جلسه درمورد رمزارزها با مطرح کردن این سوال که چرا دولت با فعالیت رمزارزها مقابله نمی کند و در این کار عاجز است گفت: افراد برای فعالیت رمزارز خود از وزارت نیرو تقریبا به صورت رایگان برق گرفته و در کارگاه های صنعتی استخراج رمزارز ایجاد کرده‌اند. در این زمینه دادستان از طرف قوه قضائیه هم وارد این موضوع شده است، پس جلوی فعالیت آنها را می‌توانید بگیرید.

در این جلسه همچنین رضا اردکانیان، وزیر نیرو در پاسخ به سوال مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی درباره نقش رمز ارزها در خاموشی‌های اخیر گفت: در هفته‌های اخیر با کمک نیروی انتظامی و دستگاه‌های مسئول، ۳هزار و ۶۴۶ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارزها که درآن ۱۹۶هزار و۲۳۳دستگاه ماینر وجود داشت، کشف و جمع آوری شد.» او ادامه داد: «برق مصرفی این مراکز ۵۷۰مگاوات و میزان مصرف مراکز مجاز ۵۲۱ مگاوات بوده است.

به گفته اردکانیان بررسی‌ها به شکل مستمر برای شناسایی مراکز غیرمجاز ادامه دارد و این موضوع به وزارت کشور و سایر دستگاه‌ها هم ابلاغ شده است.

مقالات ذات صلة

آخرین اخبار